понедельник, 8 ноября 2021 г.



9 листопада в Україні щороку  відзначають День української писемності та мови на державному рівні. Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Л.Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».  За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської). І це не прості слова — а підтверджені факти.

1. Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

2. За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім – російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.

3.В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

4. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.

5. Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва “руська мова”.

6. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.

7. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.

8. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

9. Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

10. Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

За різними даними, українська мова займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.

 


 

четверг, 4 ноября 2021 г.

 

З вогнем не жартуй!

      Чи може маленький сірничок призвести до грандіозної техногенної катастрофи та знищити ціле місто, призвести до пожежі та завдати матеріальних збитків більше ніж спланований теракт? Так! Пожежа була і є одним із найнебезпечніших стихійних лих. Щоб вберегти своє життя і життя своїх близьких, ми маємо дотримуватися багатьох правил, у тому числі– пожежної безпеки. В рамках Тижня знань з пожежної безпеки «Добрий і злий сірничок» бібліотекар ліцею організувала книжкову виставку «З вогнем не жартуй!» та провела дистанційно інформаційну годину «Скажем дружно «Ні!», всім пожежам на землі» для учнів 13 групи. Здобувачі освіти повторили правила пожежної безпеки.

       І так, правила пожежної безпеки:

-         Користуйтеся тільки справними електроприладами;

-         Не залишайте без нагляду ввімкненими в розетку електронагрівальні прилади;

-         Не торкайтеся мокрими руками до електроприладів та розеток;

-         Не грайтеся проводами та не встромляйте сторонні предмети у розетки;

-         Не залишайте без нагляду увімкнену газову плиту;

-         Не грайтеся з вогнем: сірниками, запальничками, свічками;

-         Не грайтеся з легкозаймистими речовинами: бензин, ацетон, тощо.



Бібліотекар розповіла про великі пожежі світу, які увійшли в історію.